תמ"א 38 בירושלים

תמ"א 38 בירושלים

בשיתוף משפטיפ- כלכליסט – עו״ד מנחם מושקוביץ

כלכליסט 11.07.16

 
תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבני מגורים מפני רעידת אדמה. במסגרתה, מבוצעות בבניין עבודות חיזוק, הוא עובר שיפוץ כולל ומקבל תוספות בנייה שונות. כך יוצא שמלבד החשיבות הבטיחותית של תמ"א 38, היא גם משבחת את הנכסים ומעלה את ערכן של הדירות. במהלך השנים הושמה התכנית בערים רבות בארץ, לרבות בירושלים, המקדמת פרויקטים רבים של תמ"א 238, על מנת לשמור על בטחון הדיירים ולתרום להתחדשות העירונית.

 

תמ"א 38 – מה זה בעצם?

בתחילת שנות האלפיים, התגבשה בקרב הממשלה ההבנה, כי ישראל מצויה בסכנה של רעידת אדמה חזקה, אשר עלולה לגרום לאובדן בנפש וברכוש. משכך, התקבלה החלטה להקים את תמ"א 38, תכנית לחיזוק בנייני מגורים, אשר נמצאים בסכנה חמורה של קריסה במקרה של רעידת אדמה. מדובר בעיקר במבנים אשר נבנו עד 1980, טרם נכנס לתוקפו התקן לעמידות מבני מגורים מפני רעידת אדמה.

 

בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בחיזוק מבנים, היה ברור כי יש צורך בגורם מממן  שכן לא ניתן להטיל את ההוצאה הכספית הזו על הציבור. על כן, כל פרויקט של תמ"א 38, נחתם למעשה בין קבלן לבין דיירי הבניין. מהותה של העסקה היא כדלקמן: הקבלן מממן את כל עבודות החיזוק של בניין המגורים, מבצע שיפוץ כללי בבניין ומעניק לתושבים תוספת בנייה כלשהי, כגון ממד ו/או מרפסת לכל דירה. בתמורה לאלו, מקבל הקבלן מהדיירים את זכויות הבנייה שלהם ובונה יחידות דיור נוספות בבניין. הרווח ממכירתן, הוא התמורה של הקבלן בפרויקט.

 

תמ"א 38 ירושלים

מאז הקמתה, תמ"א 38 יושמה בערים רבות, ביניהן גם ירושלים, אשר רואה בפרויקט זה

חשיבות בטיחותית רבה, לצד הזדמנות פז להתחדשות עירונית. לאור זאת, ישנם כיום בעיר כ90 פרויקטים בקירוב של תמ"א 38 ירושלים, במסגרתן ייבנו עוד כ600 יחידות דיור. המטרה היא ראשית כל, לדאוג לביטחונם האישי של הדיירים, אך בד בבד גם לשפר את איכות חייהם על ידי שיפוץ המבנים ומתן הטבות שונות אשר משבחות את ערך הדירות.

 

מלבד זאת, תמ"א 38 ירושלים מאפשרת את הקמתן של יחידות דיור נוספות ויש לכך חשיבות גדולה לאור מצוקת הדיור בעיר והרצון למשוך אליה את הדור הצעיר, אשר יתמקם בה ויהפוך אותה לביתו. יישום תמ"א 38 ירושלים, חשוב לומר, דורש תכנון קפדני אשר מחד, משדרג את המראה של בניינים ישנים, אך מאידך, אינו פוגע במרקם העדין של השכונות ובייחודיות האדריכלית של ירושלים.

 

ליווי משפטי של עורך דין

מן האמור לעיל ניתן להבין כי לפרויקט תמ"א 38 יש יתרונות רבים. מלבד שמירה על בטחון הציבור מפני רעידת אדמה, כל בניין מגורים המצטרף לתכנית, זוכה לשיפוץ כולל של הבניין ולהטבות אשר משבחות את ערך הנכס בעשרות אחוזים. שוקלים להצטרף? הצעד הראשון הוא פנייה לעורך דין המתמחה בענף זה, אשר ילווה את הדיירים לאורך התהליך. מדובר בעסקה מורכבת, בעלת השכלות כלכליות רבות ולכן, יש צורך בליווי משפטי מקצועי. ראשית כל, עורך הדין יסייע לדיירים לבחור את הקבלן המתאים לתכנית, בעל שם בתחומו וניסיון מקצועי רחב בפרויקט תמ"א 38. לאחר מכן, ינהל עורך הדין עבור הדיירים משא ומתן מול הקבלן, על מנת שיקבלו את התנאים הטובים ביותר בעסקה. בהקשר זה חשוב לציין, כי ההטבות האטרקטיביות ביותר במסגרת תמ"א 38 ירושלים, אינן בגדר חובה של הקבלן וקבלתן תלויה אך רק בטיבו של המשא ומתן מולו ולכן, ישנה חשיבות רבה כל כך לייצוג משפטי של עורך דין. משסוכמו תנאי העסקה, עורך הדין ינסח את החוזה ויוודא כי כל חובות הקבלן וזכויות הדיירים מעוגנות היטב. כמו כן, אם עולות בעיות שונות במהלך הפרויקט, יעמוד עורך הדין לרשות הדיירים בכל בעיה ויסייע בפתרון.

 

 

 

 

 

 

http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3692784,00.html