טענה: 75 אחוז מתצהירי בתי הכנסת בי-ם שקריים

כחודשיים וחצי לאחר שנבחרו בתי הכנסת שיקחו חלק בבחירות לרבנות ירושלים, טוען עו"ד מנחם מושקוביץ, המייצג בתי כנסת ותושבים בירושלים, כי תצהיריהם של 75 אחוז מבתי הכנסת, נמצאו כלא נכונים ועולה אף חשש כבד כי הם כוזבים ושקריים. לטענתו יש פקפוק רב באשר לאמינות התצהירים.

כיכר השבת ה' באלול תשע"ד    31.08.14

הקרב על רבנות ירושלים: מכתב ששיגר עו"ד מנחם מושקוביץ, המייצג בתי כנסת ותושבים בירושלים, אל ועדת הבחירות לרבנות ירושלים המתכנסת היום (ראשון) אחר-הצהריים בלשכתו של ראש העיר, ניר ברקת, גורם לסערה של ממש  בקרב הנציגים החרדיים.

מהמכתב עולה כי תצהיריהם של 75 אחוז מבתי הכנסת שבהם ביצע האגף לפיקוח ובקרה של המשרד לשירותי דת בדיקה וספירה של מספר מקומות הישיבה, נמצאו כלא נכונים ועולה אף חשש כבד כי הם כוזבים ושקריים.

כזכור, בישיבת הוועדה הקודמת שהתקיימה לפני למעלה מחודש, החליטה הוועדה לשלוח את אנשי האגף לפיקוח ובקרה של המשרד לשירותי דת, לבצע ספירה של מקומות הישיבה באולמות התפילה של 8 בתי כנסת מתוך 12 בתי הכנסת שנבחרו לשלוח ייצוג לגוף הבוחר, זאת בעקבות תביעתו של עו"ד מושקוביץ, ותצהירים שהוגשו לוועדה ולפיהם ספירה שבוצעה בבתי הכנסת הללו, מצאה כי בהם מספר מתפללים קטן בהרבה מן המספר עליהם דיווחו גבאי בתי הכנסת הללו בתצהירים אותו הגישו לוועדה, ואשר בשל כך החליטה הוועדה לבחור בהם לגוף הבוחר את רבני העיר ירושלים.

במכתבו, טוען עו"ד מושקוביץ, כי מהמידע שבידו עולה כי על פי הבדיקה שביצע האגף לפיקוח ובקרה של המשרד לשירותי דת, בשש מתוך שמונת בתי הכנסת שנספרו, מספר מקומות הישיבה בכל אולמות התפילה, כולל עזרת הנשים, קטן מאשר מספר המתפללים עליהם הצהיר בית הכנסת.

הפערים הם בין 10 אחוזים ועד 70 אחוזים טוען עו"ד מושקוביץ. המדובר בבתי הכנסת: משכן גבריאל, הרמב"ן, בית שלמה, בית יצחק, חוט של חסד, דתי לאומי הר נוף.

"תמונת מצב זו מעלה פקפוק רב באשר לאמינות תצהירי בתי הכנסת, שלא לומר שהתצהירים חשודים ככוזבים ושקריים", אומר עו"ד.

עו"ד מושקוביץ מציין עוד, כי גם בשני בתי הכנסת האחרים נמצא כי מספר מקומות הישיבה בכל אולמות התפילה, כולל בעזרת הנשים, זהה כמעט למספר המתפללים עליהם הצהיר בית הכנסת, וכל בר דעת הרי מבין שאין מצב שבשבת רגילה בית הכנסת מלא מפה לפה, בכל המניינים וכולל בעזרת הנשים, כאילו היה מדובר בתפילות הימים הנוראים או בתפילות החגים. תמונת מצב זו איננה הגיונית ובלתי סבירה, ומעלה חשש כבד גם לגבי אמינות תצהירי בתי הכנסת הללו.

בשל כך, דורש עו"ד מושקוביץ לפסול לחלוטין את התצהירים שהתבררו כלא נכונים, ומדגיש כי תצהיר שנמצא כלא נכון, אין אפשרות לעשות בו שום שימוש, גם לא שימוש חלקי.

לאור זאת הוא תובע מהוועדה לפנות לבתי הכנסת הללו ולדרוש מהם להגיש תצהירים חדשים, ולהחליט אם לצרף את בתי הכנסת הללו לגוף הבוחר על פי התצהירים החדשים.

עו"ד מושקוביץ מותח במכתבו גם ביקורת על ההחלטה לקיים את ישיבת הוועדה היום אחר הצהריים בלשכת ראש עירית ירושלים, ניר ברקת, ביגוד לכל הישיבות שהתקיימו עד היום רק במשרד לשירותי דת.

מושקוביץ מציין כי עובדת חברותו של ברקת בוועדה תלויה ועומדת בבג"ץ, לאור העובדה שהוא הצהיר בפומבי על תמיכתו באחד המועמדים, ואשר על כן הוא פסול מלהיות חבר בוועדה שצריכה לנהל את עבודתה במקצועיות, בממלכתיות ובניטרליות, ובמקום שהוועדה תשהה את חברותו עד לפסיקת בג"ץ, הוועדה כולה משתעבדת לו והולכת לקיים את ישיבתה בלשכתו.

תגובת עיריית ירושלים טרם נתקבלה.